Nasz dom może być wykonany z różnego rodzaju materiału. Każdy z nich sprawdzi się w zupełnie innym przypadku. Warto więc dokładnie rozważyć plusy i minusy każdego dostępnego na rynku, jeszcze na długo przed podjęciem decyzji.
Jeśli mowa o domach drewnianych, to tutaj wielokrotnie będziemy mogli się przekonać o tym, że krąży w tym temacie śmieszny stereotyp. Mianowicie ludzie uważają, że domy drewniane są mało trwałe. Ile jest w tym racji? Niewiele. Może bardzo dawno temu mogło to być jeszcze prawdą, jednak dzisiaj – nieszczególnie. Chociaż i tak w wielu miejscach możemy wciąż dziś znaleźć bardzo stare domy drewniane, które wciąż się trzymają. Skoro tak wiele lat temu mógł powstać tak trwały dom, to co dopiero dzisiaj.
Sama budowa domu drewnianego jest bardzo opłacalna. Po pierwsze trwa dużo szybciej niż w przypadku domu murowanego. Koszt budowy też wypada dużo korzystniej. Z racji, że nie występują tu w takiej ilości wylewki, budowa może trwać również w zimie. Dla osób, które szczególnie cenią czas jest to olbrzymim plusem. Dodatkowo drewno jest świetnym izolatorem. Dom drewniany będzie zdecydowanie energooszczędnym rozwiązaniem. Jedynym problemem tutaj może być fakt, że jest to mało popularna technologia. Co za tym idzie, materiały budowlane są dostępne na rynku w nie tak dużej ilości, jak te potrzebne nam w przypadku budowy domu murowanego. Ponadto jeżeli już są, to często w tej gorszej jakości. Zatem zdobycie dobrej jakości materiałów będzie wymagało od nas często dodatkowych poszukiwań. Wielokrotnie będziemy musieli na specjalne zamówienie dopiero sprowadzać materiał z innych państw.
Gdy nadejdzie moment budowy, będziemy musieli upewnić się, że przy naszym domu pracują profesjonaliści. Budowa z drewna wymaga bowiem olbrzymiej precyzji. Jeśli wszystko zostanie zrobione jak należy, w efekcie uzyskamy świetny dom, który będzie nam służył długie lata.