Gdy budujemy dom, mocno odczuwamy zakres obowiązków, który wciąż jest na naszej głowie. Mimo, że wszystkie prace zlecamy innym pracownikom, to i tak to my jesteśmy główną osobą decyzyjną i musimy po drodze dokonać mnóstwo różnego rodzaju wyborów. Często radzimy się innych ludzi, fachowców z danej branży, członków rodziny, którzy budowę domu mają za sobą, szukamy informacji w Internecie i literaturze. Jednak i tak popełniamy błędy i jest to normalne. Jednak kiedy znamy na przykład prawdopodobieństwo wystąpienie któregoś z nich, to automatycznie stajemy się pod tym względem bardziej czujni. Warto więc z częścią z nich się zapoznać.
Pierwszy ważny błąd, to rezygnowanie z jakości. I nie ma w tym nic dziwnego, nasz budżet jest ograniczony, więc są także miejsca, w których musimy pójść na kompromisy. Jednak często robimy to na opak i rezygnujemy z jakości tam, gdzie nie powinniśmy absolutnie tego robić, a kładziemy na nią nacisk z kolei tam, gdzie jest zbędna. Starajmy się więc najpierw sprawdzić na ile istotna jest dana rzecz, zanim przejdziemy do jej zakupu.
Drugi błąd to kwestia rozplanowania pomieszczeń. Często robimy to zupełnie przypadkowo i bez głębszych przemyśleń. Kuchnię zrobimy tu, bo tak będzie ładnie i fukcjonalnie, a salon tam, bo za oknem jest ładny widok. Otóż nieprzemyślane zaplanowanie pomieszczeń będzie prowadzić do problemów w domu. Mogą wystąpić wilogocie i pleśnie. Powinniśmy też pamiętać o klimatyzacji i wentylacji, to pomoże nam uniknąć tego typu kłopotów.
Inny istotny błąd to wprowadzanie w naszym domu nie do końca potrzebnych pomieszczeń. Często ludzie wpadają na pomysł utworzenia na przykład pokoju wielofunkcyjnego, pokoju gier i zabaw, własnego biura (wówczas gdy nie pracujemy w domu i nic na to nie wskazuje), co jest rzeczą trochę bez sensu. Przecież i tak tego nie będziemy używać, a niepotrzebnie te pomiesczenia zajmują nam tak cenną przestrzeń naszego domu. Już lepiej jest zrobić nawet dwa razy większy salon, który będzie bardziej przestrzenny i będzie robił większe wrażenie, niż stworzenie w naszym domu pomieszczenia, które koniec końców i tak stanie się pewnie składowiskiem odpadów i wszystkich niepotrzebnych rzeczy, bo tak kończą wszystki pokoje niepotrzebne.