Dach jest bardzo istotną częścią naszego domu. W znaczącym stopniu decyduje o jego ostatecznym wizerunku. Dlatego też wybierając odpowiednie pokrycie, bierzemy bardzo pod uwagę jego wygląd, to jak będzie się prezentowało i jaki obraz naszego domu stworzy. Nic dziwnego. Każdy chce żeby jego dom robił wrażenie. Jednak w przypadku dachu warto jest jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz, która chyba niestety często traktujemy trochę po macoszemu. Jest to sam materiał z jakiego zostanie wykonany taki dach. Jego rodzaj, jakość, sposób wyprodukowania wpływa na poprawną izolacyjność naszego domu, ta na jego energooszczędność, ta na wysokość rachunków, a ta na nasz ostateczny budżet. Jak widać sprawa jest warta rozważenia.
Najważniejsze, by materiał był trwały i odporny na różne warunki pogodowe, którym będzie musiał sprostać. Jeżeli będzie stała za nim słaba jakość, nieprawidłowy montaż, niepoprawna izolacja, to może się to dla nas źle skończyć. Przede wszystkim może się okazać, że do naszych pomieszczeń będzie przeciekał deszcz, co znacznie obniży nasz komfort życia. Dlatego kładąc na dachu odpowiednie pokrycie warto jest pamiętać, że sam materiał to może być za mało. Będziemy potrzebowali jeszcze dodatkowych produktów, które pomogą nam się skutecznie zabezpieczyć przed takimi ekstremalnymi sytuacjami.
W tym celu najczęściej wykorzystuje się papę i membranę dachową. Papa na przykład jest materiałem bardzo trwałym, odpornym nawet na trudne warunki pogotowe i bardzo mocne wiatry. Nie straszne są jej też promienie UV, ani różne szkodniki. Jej montaż wymaga specjalistycznych umiejętności i zdecydowanie będziemy musieli zatrudnić, kogoś, kto tym się zajmie.
Membrana dachowa z kolei przede wszystkim charakteryzuje się niesamowitą izolacją wodną oraz przepuszczaniem pary wodnej. Świetnie izoluje nasz dom i utrzymuje w nim ciepło. Kiedy membrana będzie przepuszczała parę wodną, nie będziemy musieli dodatkowo instalować wentylacji, więc jest to jej genialna wartość dodana. Najlepiej sprawdzi się na dachach o pochyleniu powyżej 20 stopni.